Kad es [ip] vēl biju Latvijā, ar siekalainām acīm skatījos uz Brazīlijas karnevāla bildēm un likās – o, jā, vo šo te es riktīgi gribu redzēt dzīvē!Kā nekā gada lielākā ballīte Brazīlijā! Četrdesmit dienas pirms Lieldienām un gavēņa cilvēki nododas, kā paši saka, miesas priekiem. No piektdienas līdz otrdienai valsts strādā svētku režīmā, cilvēki iziet ielās un svin dzīvi. Iedomājos sevi karnevāla laikā, dejojot sambu ļaužu pilnās ielās starp krāšņi tērptiem cilvēkiem. Ceļojums uz Brazīliju maniem slapjajiem sapņiem lika nokrist uz sejas.

Izrādās, ka pieticīgi tērptās dāmas, krāšņie tērpi un lielākais šovs notiek sambadromos. Stadioniem līdzīgas vietas, kurās tribīnes ir izkārtotas viena otrai pretī, pa vidu ir tāda kā iela, pa kuru tad notiek parāde. Piemēram, Anhembi sambadroms Sanpaulu ir 14m plats un 530m garš laukums sacensībām. Jā, tieši tas ir krāšņā pasāciena patiesais koncepts – sambas skolu starpā notiek cīņa 10 kategorijās, ko vērtē 40 cilvēku žūrija.Vietu skaits sambadromā, protams, ierobežots un tā kā Brazīlijas karnevāls ir liela zive pasaules izklaides kontekstā, biļetes ir cienījamos ciparos (no 35 Ls sēdvietām aizgaldā līdz 2000 Ls un pat vairāk) un parasti šo izklaidi skatīties ierodas slavenības no visas pasaules. Vēl ir opcija arī pašam piedalīties parādē. Pa priekšu sambas skolai iet karogneši, tad buņģieri, tad seko tie, kas māk dejot un labi izskatās un tad seko interesenti, kas par apmēram 150 Ls iegādājas konkrētās sambas skolas tērpu, iemācās soļus, dziesmas un pārējās supersvarīgās lietas, lai varētu piedalīties parādē.Ko tad dara parastie mirstīgie, kas to nevar atļauties? Protams, viņi iet ielās, tikai bez tik liela pompa un tērpiem. Bet kā zināt, kādi soļi jāsper, rokas jāvicina un dziesmas jādzied? No janvāra notiek publiskie mēģinājumi, kādu apmeklējām arī mēs. Izstāvot ļoooooooti garu rindu… …un samaksājot apmēram 6 Ls, nonākam tirgus paviljonam līdzīgā vietā, kurā tev iemācīs i dziedāt, i dancāt kā īstie.

Onkuļi rozā kreklos ar uzrakstu “Harmonia” uz muguras izdala dziesmu vārdus, sastāda cilvēkus kolonnās, rāda priekšā kustības un koriģē satiksmi (jo visi kustās pa lielu apli). Pa priekšu iet karogneši. Dāma nonstopā virpuļo ap savu asi (es nopietni – nonstopā), savukārt džeks ap karogu vicina kristāla zizli (sveiks, Freid)……tad mūziķi un dejotpratēji, kas iekustina ne tik kustīgos……un tad velkas pakaļ pārējā varza. Principā viss notiek kā sambadromos, tikai cilvēki ir apģērbtāki. Nu, jā – arī mēs tur ielīdām 🙂Te kodolīgs video no mūsu puses, kā tas izskatās dzīvē:

Ja ir padziļināta interese par karnevālu, informāciju par biļetēm, kostīmiem, tradīcijām, noteikumiem un visām citām štellītēm var atrast, piemēram, šeit: http://www.rio-carnival.net/

Advertisements