Birkas

, , , , ,

Sēžu 16. stāvā, ārā skan karnevāla pirmās dienas balagāns un mēs jau dažas dienas esam vairāk kā 1000 km prom no Rio, bet gribās vēl pielikt punktu šim tieši nedēļu ilgajam tūristu mekas apciemojumam. Esot Rio nedēļu pirms karnevāla, izbaudījām pēdējos klusuma un miera mirkļus. Piemēram, svētdienā 6 miljonu pilsētas biznesa centrs bija kā izslaucīts:

Rio, ko piecdesmitajos gados sauca par brīnišķīgo pilsētu, tagad ir pārvērtusies par sadalīto pilsētu, kur plaisa sarp bagātajiem un nabadzīgo slāni ir vairāk kā baisa. Pārvietoties pa Rio bija krietni bailīgāk kā jebkurā citā pilsētā līdz šim, jo sociālā sriedze ir jūtama ik uz soļa. Blakus glaunām daudzstāvu mājām ar baseiniem pagalmos augšup pa kalnu pakāpienveidīgi slejas favelas, bet arī tur dzīvot nav lēti. Kā uzzinājām, īrēt mitekli favelā maksā ap 300$ mēnesī. Rio ir dārga pilsēta, piemēram, paēst normālu otro ēdienu vienkāršā ielas restorānā ar dzelteniem plastmasas krēsliem maksā ap 5-6 Ls. Dzīves dārdzība atspoguļojas arī ielās, ko piepilda pēc urīna smakojoši bezpajumtnieki, kreka lietotāji un krāmu tirgotāji:

Bohēmistu un mākslinieko rajona Lapa pakājē ielu bērni stroikā sit futeni, bet tie, kas mistiskā veidā kaut kur dabūjuši/nopelnījuši kādu reālu, to ātri notriec kādā lētā bārā vai ēstuvē:

Daži, kam ir darbs un alga palīdz apmierināt pamata vajadzības, vakaros sastopami sambas skolās, kapueras nodarbībās vai deju kursos, bet bagātais gals un tūristi tusē Ipanemas pludmales rajonā (ziniet taču to jauko dziesmu ‘Girl from Ipanema”):


Pēc Sanpaulu Rio likās mazāka, dārgāka un arī nedaudz garlaicīgāka pilsēta, toties bezgalīgi skaistā, kalnainā vietā ar nacionālo parku pilsētas vidū! Salīdzinot ar Sanpaulu, Rio bija arī lielākas satiksmes problēmas, jo ir tikai 2 metro līnijas, kas pagarinātas ar autobusu līnijām, bet tā ir tikai acu aizmālēšana, jo metro autobuss tieši tāpat kā pārējie iesēžas sastrēgumos. Laika kavēšanai un karstuma izraisīto slāpju veldzēšanai, pārvietojoties pa pilsētu, turpat pie metro stacijas no vietējā čaļa var iegādāties kokosūdeni:

Ko noteikti iesākām redzēt Rio? Noteikti Jēzu, jo tas ir tāpat kā būt Parīzē iet lūkoties Eifeļa torni. Bet atklāti sakot, viņu var redzēt no vairākām ielām un parkiem pilsētā pilnīgi bez maksas:

Toties uzbraucot augšā pie Dieva dēla, skats, kas paveras uz Rio, ir grandiozs! Tātad – must-see!

No tāluma daudz kas ir žilbinoši skaists, bet ne viss ir zelts, kas spīd, jo Rio ielās, piemēram, dzīvo riktīgi kukaračas:

Bet gar ietvēm un parkos aug koki, kas kuru katru brīdi ar saviem augļiem var ielauzt kādu likteņa nemīlētu galvaskausa īpašnieku:

Baložu te ir vairāk kā pie Origo, bet nedaudz mazāk kā Sv. Marka laukumā Venēcijā:

Nobeigumam mazs faks: Rio De Janeiro nozīmē ‘janvāra upe’, jo, kad 1502. gada janvārī portugāļu ekspedīcija iekuģoja skaistajā līcī, viņiem likās, ka tā ir upe. Tā, lūk!

Tagad esam Salvadorā, iedzīvotāju skaita ziņā lielākajā melno pilsētā ārpus Āfrikas ar krāsaināko karnevālu Brazīlijā. Gaidiet reportāžu – tas, kas te notiek, ir pilnīgs ārprāts, jo dzīvojam daudzstāvenē, gar kuru iet visa 2 miljonu cilvēku, mašīnu un sambas grupu parāde.

Advertisements